ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ

ΜΑΡΣΕΪΓ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ #Europa_League #Final

ΜΑΡΣΕΪΓ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ #Europa_League #Final

Η μεγάλη ώρα για τις δυο αντιπάλους στον τελικό του Europa League, έφτασε, με τον αγώνα φυσικά να μην έχει επαναληπτικό, οπότε σε περίπτωση ισοπαλίας, το ματς πηγαίνει στην παράταση κι αν χρειαστεί στα πέναλτι.

Σε αυτό το ζευγάρι εντοπίζουμε ένα ιδιαίτερο στατιστικό, καθώς το Europa League δε το έχει κατακτήσει ποτέ μια γαλλική ομάδα, αφού 4 φορές έφτασαν στον τελικό ομάδες από την συγκεκριμένη χώρα, αλλά καμία από αυτές δεν κατάφεραν να βγουν νικήτριες. Στον αντίποδα, οι ισπανικές ομάδες έχουν βρεθεί στον αντίστοιχο τελικό 15 φορές, και έχουν σηκώσει το τρόπαιο τις 10 από αυτές, οπότε μιλάμε για ένα τεράστιο χάσμα που δίνει προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους. Ένα ακόμα στοιχείο, είναι το γεγονός πως γαλλικές ομάδες έχουν κερδίσει σε ευρωπαϊκά παιχνίδια μόλις 4 φορές κάποια ισπανική ομάδα, ένα στοιχείο που δίνει κι άλλους πόντους στην Ατλέτικο για απόψε.

Οι δύο ομάδες έχουν υπάρξει ξανά αντίπαλες και στο παρελθόν πριν μια δεκαετία, με την Ατλέτικο να κερδίζει με 2-1 μέσα στην έδρα της, με τον επαναληπτικό να φέρνει λευκή ισοπαλία.

Η Μαρσεϊγ, έρχεται από εκτός έδρας ισοπαλία με 3-3 κόντρα στην Γκινγκάμπ για το εγχώριο πρωτάθλημα, ενώ η Ατλέτικο Μαδρίτης από εκτός έδρας νίκη με 0-1 κόντρα στην Χετάφε για τον ίδιο θεσμό.

Καμία απουσία για τις 2 ομάδες, αφού έκαναν συγκράτηση δυνάμεων στο πρωτάθλημα, άφησαν έξω δυνατά χαρτιά για αποφυγή τραυματισμών, και θα παραταχθούν αμφότερες χωρίς προβλήματα.

Η Μαρσεϊγ κατεβαίνει με Μανταντά στα γκολπόστ, και τους: Αμαβί, Λουίζ Γκουστάβο, Ραμί, Σακάι στην άμυνα, Ανγισά και Σανσόν στο κέντρο, και Οκαμπός, Παγιέ, Ταβέν και μόνο πρώτο τον Ζερμέν.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης κατεβάζει τον Όμπλακ στο τέρμα, με τους: Βρσάλκο, Γοδίν, Χιμένες,Φιλιπε Λουίζ στην άμυνα, Κορέα, Σαούλ, Τόμας, Κόκε στο κέντρο και μπροστά Γκριζμάν και Ντιέγκο Κόστα.

Αναμένουμε μια αναμέτρηση που δεν θα πάει στην παράταση, αφού η Ατλέτικο έχει μάθει στο γρήγορο τέρμα, ωστόσο δεν περιμένουμε να  ρισκάρει και από τα πρώτα λεπτά. Θα παίξουμε σε σχετικά ανοιχτό ποδόσφαιρο, με τα γκολ στα 2-3, με την Ατλέτικο να κερδίζει για μια ακόμα φορά την πολυπόθητη κούπα.